Pazartesi, Mayıs 16, 2022

Lotus Emira

Lotus Emira. Şimdiye kadar üretilen en eksiksiz Lotus olduğu söylenen Emira tanıtıldı. İlk teslimatları gelecek yılın ilkbahar aylarında yapılacak otomobilin İngiltere başlangıç fiyatı 60.000 Sterlin’in altında olacak.

“Sürücü otomobili” olarak tasarlanan Emira’nın eşsiz bir sürüş deneyini yaşatacağı iddia ediliyor. Lotus’un yeni Sports Car Architecture adını verdiği spor otomobil platformunda üretilen Emira, Lotus Evija hiper otomobilden alınan ilhamla tasarlanmış. Porsche 718 Cayman gibi otomobillerle rekabet edecek Emira’nın uzunluğu 4412 mm, genişliği 1895 mm, yüksekliği 1225 mm olarak açıklandı. Otomobilin dingil mesafesiyse 2575 mm.

Emira’da ilk etapta 2 benzinli motor seçeneği sunulacak. Bunlardan ilki 2.0 lt, turbo beslemeli, sıralı 4 silindirli Mercedes-AMG motoru, diğeri de 3.5 lt’lik, süper şarjlı, V6 silindirli. Manuel, otomatik ve çift kavramalı şanzıman seçeneklerine sahip olacak Emira’da motor güçleri 360 – 400 HP olarak açıklandı. Her motor için performans değerleri henüz kapsamlı olara açıklanmamış olsa da 0-100 km/h hızlanma değerinin 4.5 saniyenin altında, maksimum hızın ise 290 km/h’ye kadar ulaşacağı belirtiliyor. Bu değerlerin 400 HP’lik V6 motor için geçerli olacağı öngörülebilir. Hafiflik Lotus markasının en temel kavramlarından bir tanesi ve Emira’nın en hafif versiyonunun ağırlığının ise 1405 kg olacak. Fabrika çıkışlı olarak Tour ve Sport olmak üzere iki farklı süspansiyon sisteminden biri tercih edilebilecek.

Otomobilin kabininin hem tasarım, hem kullanışlılık, hem de kalite hissi olarak Lotus için bir devrim olacağı söyleniyor. Dijital ekran ve gösterge tablosu gibi modern zaman donanımlarına sahip olacak otomobilde vites kolunun yükseğe yerleştirilmiş olması, kullanımı kolaylaştıracak bir detay.

Adaptif hız sabitleme sistemi, çarpışma önleme sistemi, yorgunluk algılama sistemi, şerti takip uyarısı,  trafik işareti tanıma sistemi gibi gelişmiş sürücü destek sistemleri de (ADAS) Emira’nın modern çağa uygun bir otomobil olduğunun göstergesi.

Lotus Emira’nın müşteri teslimatları 2022 ilkbahar aylarından itibaren başlayacak. İlk etapta teslim edilecek First Edition araçlarda 3.5 lt’lik V6 motor olacak.

Lotus internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

Kategoriler