Cuma, Ocak 22, 2021
Ana Sayfa Haberler Lamborghini Egoista Concept yüzünü gösterdi

Lamborghini Egoista Concept yüzünü gösterdi

Bilgi ve fotoğrafları basına dağıtılan Lamborghini Egoista, markanın 50’nci yaşı şerefine Walter De Silva tarafından geliştirilen tek kişilik bir konsept otomobil ve anlamı da bencil. Lamborghini Egoista’da 600 HP güç üreten 5.2 litrelik V10 motor bulunuyor. Egoista’nın tasarım konusundaki ilham kaynağı ise acil durumda fırlatılabilen kokpitiyle dikkat çeken Apache helikopteri.

Lamborghini Egoista Concept’te iki adet spoylere yer verilmiş. Bu iki arka kanat, yüksek hızlarda otomatik olarak hareket ederek stabiliteyi arttırırken, motor bölümünün arka kısmında yer alan bir dizi hava girişi de güçlü V10 motorun soğutulmasını sağlıyor. Aracın ön bölümü olabildiğince fazla yere basma kuvveti yaratacak bir tasarıma sahipken arka bölüm mekaniğin görülebilmesi ve ağırlığın olabildiğince azaltılması için tamamen açık. Geleneksel farların kullanılmadığı araçta LED ışıklar bulunuyor. Egoista’nın LED’leri yol gibi tek bir düzlemde değil, havacılıkta olması gerektiği gibi üç boyutlu aydınlatma özelliğine sahip. İki beyaz ön far, iki kırmızı arka far, arka kısmın üst bölümünde kırmızı bir flaşör, sinyal olarak görev yapan iki turuncu boğa gözü ve tavanda solda kırmızı ve sağda yeşil olmak üzere iki adet daha aydınlatma dikkat çekiyor.


Kokpitte sadece bir kişiye yer var. Sürücü, yarış koltuğuna her biri ayrı renkte şeritlere sahip dört noktalı emniyet kemeriyle bağlanıyor. Asıl odak noktası, tıpkı jetlerde olduğu gibi araçtaki head-up ekran. Sürücünün araçtan inebilmesi için direksiyonu çıkartıp kumanda panelinin üstüne bırakması, elektronik kumandayla tavan camını açması, koltuğunda ayağa kalkması, sol tarafta bulunan özel hazırlanmış noktaya oturması ve bacaklarını 180 derece kokpitten dışarı savurması gerekiyor. Ancak bunları yaptıktan sonra yere basıp, ayağa kalkabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler