Cumartesi, Kasım 27, 2021
Ana SayfaFuarKlasik Otomobil Festivali 2018 başladı

Klasik Otomobil Festivali 2018 başladı

Klasik Otomobil Festivali 2018 başladı. Antika Otomobil Federasyonu (AOF) tarafından Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Klasik Otomobil Festivali, İstanbul’da Tüyap’ta kapılarını ziyaretçilere açtı. 29 Haziran-1 Temmuz 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilecek festivalin giriş ücreti 15 TL. Rahmi Koç Müzesi, Key Museum, Ural Ataman Müzesi, Mehmet Arsay Müzesi ve Klasik Otomobil Müzesi’nden getirilen otomobiller ile birlikte İETT’de bulunan otobüsler de bu festivalde sergilenen araçlar arasında.

Yaklaşık 500 araç sergileniyor

Açılışına İstanbul Vali Yardımcısı M. Bahattin Atçı, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Turing Başkanı Bülent Katkak ve çok sayıda davetli katıldığı festivalin açılışında konuşan AOF Genel Sekreteri İlker Tayalı, klasik otomobilleri diğer otomobillerden ayırdıklarını belirterek “Bizler onların birer ruhu olduğuna inanırız. Yapıldıkları dönemdeki teknolojileri düşünür, günümüzde üretilen arabaların en az 3-5 yıl küçük makyajlarla aynı gövde tipinde aynı şekilde üretildiklerini, buna karşılık günümüzde klasik sayılan otomobillerin o dönemlerde her yıl farklı model ve kalıplarla üretildiğini görüp onlara biraz daha hayranlıkla bakarız. İşte bu anlayış çerçevesinde; dünyanın dört bir yanından gelen klasik otomobiller ile birlikte ülkemizin ilk uluslararası klasik otomobil festivalini gerçekleştiriyoruz” dedi.

500’e yakın klasik otomobilin sergilendiği festivalin en pahalı otomobili 900 bin dolarlık 1930 Cadillac V16 Coupe.  En genç klasik ise 1981 model BMW 323i.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler