Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img
Ana SayfaFuarKarsan Concept V1, 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda

Karsan Concept V1, 2012 Cenevre Otomobil Fuarı’nda

Cenevre Otomobil Fuarı 2012’de sergilenecek ilk Türk markalı araç olan Karsan Concept V1’i, fuarın açılışından bir gün önce görüntüledik. Aracı görüntülediğimiz sırada İnan Kıraç da otomobili dikkatlice inceliyordu. Hexagon Studios tarafından geleceğin taksisi olarak tasarlanan Karsan Concept V1, benzersiz bir sürücü ve yolcu deneyimi için tasarlanmış. Sıra dışı genişlikte bir iç mekana sahip Concept V1, yaşlı ve engelli kişilerin de araca rahatça inip binebilmelerini sağlayacak yapıda. Concept V1’in taksi ve binek olmak üzere 2 versiyonunun olması planlanıyor. Otomobilin taksi versiyonu 4 kişi, binek versiyonu ise 6 kişilik yolcu kapasitesine sahip.

Güncelleme: 7 Mart 2012

Otomobil, günümüz iletişim teknolojisinden de sonuna kadar yararlanacak. Gelecekte Concept V1’de yer alması beklenen infotainment sistemlerine örnek olarak yolcuların internet üzerinden yapılabilecek tüm işlemleri araç içindeki dokunmatik ekran üzerinden kolaylıkla yapabilecek bir sistemin olması verilebilir. Bu sayede yolcular twitter ve facebook gibi sosyal paylaşım ağlarına ulaşabilecek.

2012 yılının ortasından itibaren platformun detay mühendislik geliştirmeleri ile birlikte fonksiyonel ve çarpma testlerinin yapılacağı 25 adet değişik prototipin üretimi ve test programının uygulanması öngörülmekte.

Yine 2012 yılında üretim yatırımının yapılmasına imkan verecek, mühendisliği tamamlanmış nihai prototiplerin üretilmiş olması ve 2014 yılında Concept V1’in üretimine geçilmesi planlanıyor.

Karsan’ın Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki standında düzenlenen basın toplantısında konuşan Karsan Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç; Türkiye’nin artık kendine ait yerli bir otomobil markası yaratmak mecburiyetinde olduğunu vurguladı ve Concept V1 araçları ile bunu başarmayı arzuladıklarını söyledi. Kıraç sözlerine şöyle devam etti “Sayın Başbakan’ın yıllık 100 bin adet civarında Türk markası otomotiv ürününün üretilmesi hedefinin altında yatan gerçek sadece bir medeniyet göstergesi veya bir başarı özlemi değil; ekonomik bir gereksinimdir. Bugün, Türk otomotiv sanayinde  hem otomobil, hem hafif ticari araçlar yabancı markalar ve yabancı ortaklıklar ile üretilmektedir. Bu markalar ve ortaklıklar da hat safhada önemli, varlıkları korunmalı ve imkân varsa adetleri daha da arttırılmalıdır. Ancak; otomotiv sanayinin geleceği ile ilgili kavramların tümü farklı amaçları ve idealleri olabilecek unsurlar ile paylaşılmaya tercih edilmemelidir. Türkiye’den çıkma kararı aldıkları gün elimizde bir şey kalmaz. Bu tür sıkıntıları aşabilmenin tek yolu da söz konusu yabancı ortaklıkların yanına bizim de markalarımızı koymamız ve özerk olmamızdır. Bu nedenle markalaşmak Türkiye için bu kadar önemlidir. Başlangıçtan itibaren Türkiye’nin kendi otomobil markasını yaratması gerektiğine inandığını belirten ve bunu mümkün olan bütün platformlarda dile getiren bizler bu hedefimize çok yaklaşmış durumdayız. Concept V1 araçlarımız ile yeni bir segmentin kapısını aralamış ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz. Bugün burada bizlerle sadece Karsan değil, Türkiye adına paylaştığımız heyecana ortak olduğunuz için çok teşekkür ederiz”.

Karsan Murahhas Azası Jan Nahum ise bir yıl önce söz verdikleri gibi bugün Cenevre Otomobil Fuarı’nda yer aldıklarını söyledi ve “Cenevre Fuarı’nın ilk ve tek Türk firması olarak geliştirdiğimiz engelli erişimine uygun, rahat, çevreci, ikonik, düşük maaliyetli Concept V1’i farklı ülkelerde pazarlamak üzere kapsamlı bir araştırma gerçekleştiriyoruz. Taksi segmentinde ve daha sonra HAV – highly accessible vehicle/ Yüksek erişilebilir araç segmenti olarak tarif ettiğimiz pazarda araçlarımızı dünya metropollerinde ilk Türk markası olarak gururla taşımak istiyoruz.” dedi.

 

11 YORUMLAR

  1. Türkiye olarak, kendi Markamizi tanitmakta vede Arac üretiminde cok gec kaldik, ama yinede diger Otomobil sanayiisi Ülkelerini yakalayabiliriz, Hizli, Seri Kaliteli vede devamli Yeni Modeller, Sportif, Aile vede Transport Cesitleriyle, Dünya Otomobil Pazarina Cevap verecek Bicimde Yetistirilebilir, saygilarimla.

  2. hayal eden, cesaret gösteren, düşünen, tasarlayan ve emeği geçen herkese teşekkürler. gerçekten çok mükemmel görünüyor. ayrıca engellileri düşünen, onlara en önde yer veren bir tasarım olması da mükemmelliğini artırıyor. tekrar teşekkür ediyor, daha iyileri için yola devam diyorum.

  3. karsan’ın new york için yapmış olduğu bu tasarım new yorkta piyasaya kurban gitmiş olabilir ama benim kalbime tahtını da kurmuştur.yerli bir araç olmasının dışında, hayallerini kurduğum keşke olsa dediğim geniş iç mekan ve çoğunlukla kullanılan cam yüzeyler … ıpod ilk defa hürriyetin “kırmızı” dergisinde tanıtıldığında , daha kimsecikler ıpod nedir diye bilmezken beni nasıl heyecanlandırdı ise bu arabada beni heyecanlandırdı.üzerine üstelik yerli malı olması resmen fazladan hediye gibi

  4. Bugün Karsan yetkilileriyle görüştürm. Araç 2014 yılında satışa sunulacakmış, şu an sadece v1 modeli üzerinde duruluyormuş, v1 modelinin elekriklisi de üretilecekmiş, fiyat konusunda tahmini bir rakam dahi söylenmedi. Araç sıradışı görünüyor ancak her kesimin alacağı türden görünmüyor, her kesime hitap edebilecek binek otomobilin üretimi için de acele etmeleri gerekiyor, örneğin yeni marka olan Amerika yapımı Tesla araçlarının görüntüsü muhteşem.

  5. inşallah birgün kendi yerli aracımıza binmek isterim ve satın almak isterim. enkısa zamanda türkiye yollarında görmek ümüdüyle şimdiden teşekürler KARSAN…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler