Cuma, Şubat 23, 2024
spot_img
Ana SayfaHaber Ekstraİstanbul Boğazı’nın altından tek seferde 200 Dacia geçti

İstanbul Boğazı’nın altından tek seferde 200 Dacia geçti

spot_imgspot_imgspot_img

Başlığı yanlış okumadınız. İstanbul Boğazı’nın altından tek seferde 200 adetten fazla Dacia geçti. Ancak bu Dacia’lar Boğaz geçişini kendi tekerlekleri üzerinde değil, tren vagonları üzerinde yaptı. Geçiş için İstanbul Boğazı’nın altındaki raylı geçiş sistemi Marmaray kullanıldı. Böylece bu alanda bir ilk de gerçekleşmiş oldu. Çünkü ilk defa Marmaray üzerinden tren ile Avrupa kıtasından Asya kıtasına otomobil taşıma işi yapıldı. Türkiye’de demiryolu tren işletmeciliği yetki belgesine sahip ilk özel tren işletmecisi olan OMSAN, 60 metre derinliği ile raylı sistemler tarafından kullanılan dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip olan Marmaray’dan geçiş yaparak, dünyada denizin altından bu derinlikte otomobil taşıyan ilk şirket unvanının da sahibi oldu. 

550 metre uzunluğundaki oto taşıma treni ile Romanya’dan yola çıkan 200 adetten fazla Dacia Duster  kesintisiz demiryolu hattında;  Bulgaristan üzerinden geçerek İzmit Köseköy’e ulaştı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan OMSAN Lojistik Genel Müdürü Cömert Varlık, Marmaray’ın yük taşımacılığında faaliyete geçmesiyle birlikte aktarmaya gerek kalmadan ve vasıta değiştirmeden kıtalar arası taşımacılığa başladıklarını ifade etti.  Pekin’den Londra’ya kadar uzanan kısa, ekonomik, elverişli uluslararası demiryolu koridorunda bulunan Marmaray’ın Türk lojistik sektörüne çok önemli fırsatlar sunduğunu belirten Varlık, “Pandemi dönemiyle birlikte güvenilir aynı zamanda kesintisiz ulaşım anlamında daha da önem kazanan demiryolu taşımacılığı, ülkemizde özellikle son dönemde gerçekleşen teknolojik yeniliklerin ardından, önümüzdeki dönemde de en çok tercih edilen alternatiflerden biri olacak. Ülkemiz ve sektörümüz adına stratejik öneme sahip Marmaray’ın taşımacılık için tam kapasite faaliyete geçmesiyle birlikte de Türkiye’nin ihracat ve ithalat süreçlerine, dolayısıyla ekonomimize önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum. OMSAN Lojistik olarak, başarıyla gerçekleştirdiğimiz bu seferin ardından yeni uluslararası tren seferlerinin düzenlenmesi için de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Omsan Lojistik internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler