Çarşamba, Aralık 1, 2021
Ana SayfaHaberlerIONIQ markası tanıtıldı

IONIQ markası tanıtıldı

IONIQ markası tanıtıldı. Hyundai, daha önce model adı olarak kullandığı IONIQ ismini marka haline getirdiğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre IONIQ markası altında sadece elektrikli ve hibrit otomobiller satışa sunulacak. Hyundai benzer bir stratejiyi Genesis markasında da uygulamıştı. Önce Hyundai Genesis yollara çıkmıştı, daha sonra Genesis, Hyundai’nin lüks markası olarak ayrıştırılmıştı.

‘Progress for Humanity” yani “İnsanlık için İlerleme’ vizyonu ile faaliyet gösterecek IONIQ, önümüzdeki 4 yıl içinde 3 modelin tanıtımını yapacak. Bunlar IONIQ 5, IONIQ 6 ve IONIQ 7 olarak isimlendirilecek.

Model isimlendirmesinde sedanlar için çift sayılar, SUV’lar için de tek sayıları kullanılacak. İlk IONIQ modeli 2021’in başlarında piyasaya sürülecek IONIQ 5 olacak. Orta boy CUV segmentindeki bu model, Hyundai’nin 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıttığı EV ’45’ konsepti doğrultusunda tasarlanmış. Hyundai, 2022 yılında da Prophecy EV baz alınarak tasarlanan IONIQ 6 Sedan’ı lanse edecek. Güney Koreli marka, 2024’ün başlarındaysa daha büyük bir SUV olan IONIQ 7’yi tanıtacak.

E-GMP platformu

IONIQ modelleri, hızlı şarj kabiliyeti ve sürüş keyfi sağlayacak olan E-GMP Elektrikli Global Modüler Platform kullanılarak üretilecek. EV’ye (elektrikli araçlara) özel bu platform, ayarlanabilir rahat koltuklar, kablosuz bağlantı ve geniş torpido gözü gibi benzersiz özelliklerle “akıllı yaşam alanı” sunacak.

Otomobil.com.tr sitesindeki Hyundai haberleri için BURAYA, IONIQ markası tanıtımı resmi internet sayfasına ulaşmak için BURAYA tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler