Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaHaber Ekstraİkinci elde ekspertizin önemi

İkinci elde ekspertizin önemi

İkinci elde ekspertizin önemi. Güven, ticarette en temel olgulardan bir tanesidir. Özellikle ikinci el otomobil alımı gibi çetrefilli konularda, güven duygusunun önemi daha çok artıyor. Günümüzde ikinci el araç alım-satımında alıcı ile satıcı ilk etapta, büyük oranda internet ortamında iletişime geçiyor. Bu durumda da ilandaki aracın genel durumunun bağımsız ve TSE belgeli bir kurum tarafından incelenmiş olması, alıcıya güven vermek açısından önem kazanıyor.

2020’nin ilk dört aylık döneminde ikinci el online araç satışının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artarak 581 bin 876 adet olduğunu belirten TÜV SÜD D-Expert Genel Müdür Yardımcısı Ozan Ayözger, bu dönemde ekspertizlerin de online randevu sistemine geçerek değişen satın alma alışkanlıklarına ayak uydurmayı hedeflediğini belirtti. Bugüne kadar hiç online alışveriş yapmamış kitlenin yüzde 9’unun alışverişlerini online olarak yapmaya başladığını ifade eden Ayözger “Bu dönemde kullanmaya alıştığımız ve aslında fiyat karşılaştırılmasının daha kolay olduğu, zamandan da tasarruf etmemizi sağlayan internet sitelerinin ve uygulamaların hayatımızda daha çok yer alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.

Tüm bu gelişmeler doğrultusunda, birçok sektör gibi ikinci el araç sektörünün de dijitalleşme yolunda önemli mesafe kat ettiğine dikkati çeken Ayözger, “Online satış kanallarında tartışılmaz bir hareketlenme var. Ayrıca, yükselen kur ve vergiler sebebiyle sıfır km otomobil pazarında yaşanan daralma, online platformlarda ikinci el araç ticaretiyle ilgilenen firmaların sayısını da arttırmaktadır. Bu artışta önemli payı olan online ihale ve satış platformlarından da bahsetmek gerekir. Dijitalleşme sürecine hızla adapte olan tüketicinin; sayıları hızla artan, profesyonel ve güvenilir online satış platformları sayesinde ikinci el araç satın alırken aklındaki soru işaretleri tamamen ortadan kalkmaktadır” dedi.

Ayözger, online satış ve ihale portallarının ikinci el araç sektöründeki etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunarak şunları kaydetti: “Online satış ve ihale portallarını daha güvenilir hale getiren ve şeffaflaşmasını sağlayan en önemli etken bu portallarda ilgili araca ait yayınlanan ikinci el araç ekspertiz raporudur. Tüketici bu rapor sayesinde, aracın mevcut durumunu tüm detaylarıyla , zamandan da tasarruf ederek inceleme imkanına sahip olur. “

Otomobil.com.tr’de daha önce yayınlanan oto ekspertiz ile ilgili habere ulaşmak için BURAYA, TÜV SÜD D-Expert internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler