Cumartesi, Kasım 27, 2021
Ana SayfaFuarHyundai HCD-14 Genesis konsepti Detroit’te tanıtıldı

Hyundai HCD-14 Genesis konsepti Detroit’te tanıtıldı

Tasarım anlayışını 2009 yılında değiştiren Hyundai, HCD-14 Genesis adlı konsept aracı Detroit’te düzenlenen NAIAS 2013’te (Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı 2013) tanıttı. Modern premium felsefesinin bir ürünü olan Hyundai HCD-14 Genesis konsepti, Genesis logosunu taşıyan ve lüks segmentte yer alan bir otomobil. Akıcı bir tasarıma sahip olan Hyundai HCD-14 Genesis konsepti, dikey ön ızgarasıyla dikkat çekiyor. Yandan bakıldığında ise coupe tasarımlı bir spor sedan araç olduğu fark ediliyor. Hyundai Motor America Baş Tasarımcısı Christopher Chapman, Hyundai HCD-14 Genesis konseptiyle dört kapılı spor bir coupe hazırladıklarını söylüyor. Chapman, iç mekândaki sürücü odaklı kokpite ve infotainment butonunun olduğu kısımdaki ahşap kullanımına dikkat çekiyor.


Hyundai HCD-14 Genesis konseptinin arka kapıları arkaya doğru açılıyor. Böylece iniş-biniş zahmetsizce gerçekleştiriliyor. Dört kişilik lüks iç mekânda, geleneksel kokpit mantığını ortadan kaldıran mühendisler, tasarım ekibiyle birlikte ortak bir çalışmaya imza atarak düğme ve kollardan yoksun bir kontrol düzeni üretmiştiler. Sürücünün göz hareketlerini sürekli olarak tarayarak nereye odaklandığını saptayan “eye-tracking” sistemiyle donatılan Hyundai HCD-14 Genesis konsept,i ayrıca el hareketlerini tanıyan 3 boyutlu başka bir sisteme daha sahip. Dikkat dağıtıcı hareketlerin önüne geçmek için geliştirilen bu sistemler yolculuk esnasında sürücünün ulaşmak istediği navigasyon, multimedya birimleri, ses kontrolleri, HV/AC ve akıllı bağlantılara sahip birçok sistemin işlevlerini otomatik olarak aktif edebiliyor.


Hyundai HCD-14 Genesis konseptinde doğrudan enjeksiyonlu, Çift Sürekli Değişken Valf Zamanlamalı (D-CVVT), ödüllü 5.0 litrelik Hyundai Tau V8 motor bulunuyor. 8 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen bu motorda vitesler, direksiyondaki kulakçıklarla manuel olarak da değiştirilebiliyor. Sürücüyü tanıyan ve kullanım özelliklerine göre ayarlar yapan Hyundai HCD-14 Genesis konseptinde optik bir tanıma sistemi sunulurken aynı zamanda yüksek beygirler elde edilmesini sağlayan seramik kaplı bir egzoz sistemine de yer verilmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler