Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaHaberlerFCA + PSA = STELLANTIS

FCA + PSA = STELLANTIS

FCA + PSA = STELLANTIS. FCA ve Groupe PSA birleşmesinden doğan grubun adı Stellantis oldu.

Bugün FCA (Fiat Chrysler Automobiles) Peugeot SA (Groupe PSA) tarafından ayrı ayrı yapılan açıklamalarda 18 Aralık 2019 tarihinde açıklanan yüzde 50-50 “Birleşme Anlaşması”ndan doğan grubun adının Stellantis olduğu açıklandı.  STELLANTIS adının kökünün  “yıldızlarla aydınlanmak” anlamına gelen Latince “stello” kelimesine dayanıyor.  Bu isim, iki şirketin bir araya gelerek bir sonraki ulaşım döneminin yeni liderlerden birini yaratacak olmasından, aynı zamanda kurucularının tüm değerlerini koruyor olmasından ve yeni ve güçlü şirket kültürlerinden ilham alıyor. Yeni ismin belirleme süreci, Birleşme Anlaşması ilan edildikten hemen sonra her iki şirketin üst yönetiminin dahil edilmesiyle başladı. Sürece Publicis Group destek verdi.

Stellantis ismi sadece grup düzeyinde bir kurumsal marka olarak kullanılacak. Kurucular, kendi marka ve logolarını kullanmaya devam edecekler.

Fiat Chrysler Automobiles (FCA) çatısı altında; Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Fiat, Fiat Professional, Jeep, Lancia, Ram ve Maserati markaları yer alırken, Groupe PSA çatısı altında Peugeot, Citroën, DS, Opel ve Vauxhall markaları yer alıyor.

Birleşme sürecinin tamamlanmasının, her iki şirketin hissedarlarının kendi Olağanüstü Genel Kurul toplantılarında onay vermesi ve diğer yasal gereklerin karşılanmasından 2021’in ilk çeyreğinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

FCA internet sitesine ulaşmak için BURAYA, PSA Grubu internet sitesine ulaşmak içi BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler