Perşembe, Haziran 13, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerElektrikli Mercedes-Benz G 580

Elektrikli Mercedes-Benz G 580

Elektrikli Mercedes-Benz G 580. Mercedes-Benz, Auto China 2024 Otomobil Fuarı’nda tamamen elektrikli Mercedes-Benz G 580’i tanıttı. Geleneksel içten yanmalı motorlu varyantlar gibi, gövdesi bir merdiven şasisi üzerine inşa edilirken bu sistem, elektrikli sürüşü entegre etmek için değiştirilerek güçlendirilmiş. Ayrıca, çift salıncaklı bağımsız ön süspansiyon ve yeni geliştirilen rijit arka aks kombinasyonu da korunuyor. Merdiven şasisine entegre edilmiş lityum-iyon batarya, düşük bir ağırlık merkezi sağlıyor. Bu batarya grubu kullanılabilir 116 kWh kapasitesi ile WLTP’ye göre 473 kilometrelik menzil sunabiliyor. 200 kW DC hızlı şarjı destekleyen otomobil,  32 dk’da yüzde 80’lik şarj seviyesine ulaşabiliyor.

Tekerleklerin yakınında bulunan bağımsız kontrollü elektrik motoru, maksimum 432 kW toplam güç üretiyor. Bu motorlar, seçilebilir LOW RANGE arazi vites küçültme ile benzersiz sürüş özellikleri ve özel fonksiyonlar sağlıyor. Bu sayede, G-TURN, aracın gevşek veya asfaltsız yüzeylerde bulunduğu noktada kendi etrafında dönmesini sağlıyor. G-STEERING işlevi arazide sürüş sırasında önemli ölçüde dar bir dönüş açısıyla aracın yönlendirilmesine imkân veriyor. Üç vitesli akıllı arazi ağır vites fonksiyonu Offroad crawling, arazi sürüşü için hız sabitleyici gibi işlev görerek sürücü arazide gezinmeye odaklanırken optimum sürüş gücünü koruyor. 0-100 km/h hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlayan 3085 kg’lık otomobil maksimum 180 km/h hıza ulaşabiliyor.

EQ Teknolojisine sahip yeni Mercedes-Benz G 580, uygun yüzeylerde yüzde 100’e kadar tırmanma kabiliyetine sahip. Araç, 35 dereceye kadar olan yan eğimlerde dengesini koruyor. Elektrikli G-Serisi, 850 milimetrelik maksimum sudan geçiş derinliği ile geleneksel motorlu benzerlerinden 150 milimetre daha iyi performans gösteriyor. LOW RANGE arazi vitesi, özel bir redüksiyon oranı ile sürüş gücünü artırıyor. Yeni model, akıllı tork vektörleme kullanarak geleneksel diferansiyel kilitlerinin işlevini sanal olarak üretiyor. G-ROAR, tamamen yeni elektrikli G-Serisi’ne benzersiz bir ses deneyimi de getiriyor. Karakteristik G-Serisi’ne özgü sürüş sesine ek olarak ortama bir ‘aura’ sesi ve çeşitli ‘durum’ sesleri de katıyor.

Tamamen elektrikli G Serisi,2 024 Eylül ayından itibaren Türkiye’de de satışa sunulacak.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan “Mercedes-Benz EQA 350 4Matic test sürüşü” için BURAYA, diğer bir mecramız olan e-otodergi’ye ulaşmak için BURAYA tıklayın!

 

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler