Cuma, Şubat 23, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerElektrikli Ford Transit Türkiye’de üretilecek

Elektrikli Ford Transit Türkiye’de üretilecek

spot_imgspot_imgspot_img

Elektrikli Ford Transit Türkiye’de üretilecek. Ford’un tam elektrikli ilk ticari aracı E-Transit, Ford Otosan Kocaeli fabrikasında üretilecek. Ford’un Avrupa’da sattığı Transit ailesi araçların %85’inin üretimini Kocaeli’de gerçekleştiren Ford Otosan, E-Transit üretim hamlesi ile birlikte Ford’un Avrupa’daki elektrikli araç üretiminde kritik bir rol üstlenecek. 2022 yılının ilkbahar müşterilere sunulması hedeflenen tam elektrikli yeni Ford E-Transit’in kullanılabilir batarya kapasitesi 67 kWh olarak açıklandı. Menzil ise WLTP normuna göre 350 km’ye kadar ulaşabiliyor. Bu menzilin ortalama bir filo kullanıcısının günlük kullanımından 3 kat daha fazla olduğu ifade ediliyor. Ticari araçlarda bakım maliyetleri kritik bir konu. Ford E-Transit’in bakım maliyetlerinin dizel modellere göre yaklaşık yüzde 40 kadar daha düşük olacak.

Diğer bir önemli noktaysa taşıma kapasitesi. 269 HP güç ve 430 Nm tork üreten elektrikli motoru ile Avrupa’nın en güçlü elektrikli ticari aracı olan Ford E-Transit, , van modelleri için 1.616 kg ve kamyonet modelleri için 1.967 kg’a varan yük kapasitesi sunuyor.

Ford E-Transit şarj süresi

Hem AC hem de DC Hızlı şarj özelliğine sahip model, yaklaşık 8,2 saatte yüzde 100 şarj olabiliyor, 115 kW DC Hızlı şarj özelliği ile de 34 dakika içinde yüzde 15’ten yüzde 80’e kadar şarj gerçekleştirebiliyor.

Ford’un Avrupa’da hafif ticari araçlar için ilk kez sunduğu ‘Pro Power Onboard’ özelliği ile elektrikli E-Transit, 2.3 kw’a kadar bir mobil jeneratöre dönüşebiliyor. Bu sayede gerektiğinde iş mekânlarında ve sürüş esnasında araç gereçleri kullanılabiliyor veya şarj edilebiliyor.

Elektrikli Ford Transit 2022’de satışa sunulacak

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün “Otomotiv sektöründeki elektrik dönüşümü büyük bir hızla devam ediyor. Elektrikli modellere geçiş, ticari araçlar için çok daha büyük öneme sahip. Elektrikli ticari araçlarla işletmelerin yakıt maliyetleri, bakım masrafları önemli ölçüde düşecek, verimlilik artacak. Ford Otosan olarak yatırımlarımızı ve Ar-Ge çalışmalarımızı uzun zamandır elektrikli ve hibrit araçlara odaklanarak sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızın sonucu olarak 2020’nin başında elektrikli araç üretimine katkı sunmasını amaçladığımız yeni saç şekillendirme tesisimizi devreye aldık. Sonrasında Türkiye’de ürettiğimiz segmentinin ilki, elektrikli hibrit Ford Transit Custom Plug-In Hybrid, 2020 Uluslararası Yılın Ticari Aracı (IVOTY) ödülüne layık görülerek, mükemmelliğini dünyaya ispatladı. Geçtiğimiz aylarda da yine bir ilke imza atarak, Türkiye’de üretilen ve sunulan ilk ticari hibrit modellerimizi müşterilerimizle buluşturmaya başladık. Şimdi de gerekli tüm altyapı ve koşulları sağlayarak, Ford’un tam elektrikli ilk Transit modelinin Avrupa’ya yönelik seri üretimini gerçekleştirecek olmaktan dolayı büyük bir gurur duyuyoruz. İlk tam elektrikli Ford E-Transit’i 2022 bahar aylarında Avrupa ile paralel olarak Türkiye’de de müşterilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Elektrikli Ford Transit Türkiye’de üretilecek.

Elektrikli araç satışları artacak

Ford’un global elektrifikasyon stratejisi kapsamında, Ford Otosan’ın ticari araç üretimiyle önemli bir merkez olduğunun altını çizen Yenigün, “2030 yılına geldiğimizde dünyadaki elektrikli araç satışlarının %30’u aşması bekleniyor. Nüfus artışı ile birlikte, Avrupa ve dünyada emisyon sınırlamaları, emisyonsuz şehir merkezleri gibi uygulamalar yaygınlaşıyor. Ford’un ticari araç işinin yanı sıra sürdürülebilirliğin daha da önem kazandığı günümüzde, efsane Transit markasının elektriklenmesi global olarak büyük önem taşıyor. Türkiye’nin lider ticari araç üreticisi olarak, tüm üretim planlarımızı buna göre yapıyoruz. Geldiğimiz noktada elektrikli ve hibrit modellerimizle, dünyada bu alanda rekabet edebilecek az sayıdaki üreticilerden biri konumundayız. Türkiye’nin ticari araç üretimindeki öncü rolü, elektrikli araçlara geçişle birlikte çok daha artacak. Türkiye otomotiv sanayisi için kilometre taşı niteliğinde olan bu gelişme, ülkemizin ticari araç üretiminde üstlendiği sorumluluğu ciddi ölçüde artıracak. Ürettiğimiz elektrikli araçları yurtdışı pazarlara ihraç edeceğimiz ve ülkemizin dış ticaret açığını kapatmaya yönelik katkı sağlayacağımız için gurur duyuyoruz ” dedi.

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan Ford Transit – Tourneo Custom Hibrit haberi için BURAYA, Ford Otosan internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler