Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaHaberlerElektrikli Dacia Spring

Elektrikli Dacia Spring

Elektrikli Dacia Spring, geçtiğimiz ay tanıtıldı. Seri üretim versiyonunun 2021’in başlarında satışa sunulması planlanan Dacia Spring, Avrupa’nın en uygun fiyatlı elektrikli otomobili olmayı hedefliyor.

Fiyat-fayda ilişkisi konusunda iddalı markalardan olan Dacia, Renault Nissan Mitsubishi İttifakı’nın başarılı bütçe otomobili markası olma özelliğinde.  15 yılda 6.5 milyonluk satışa ulaşması bu markanın başarısının adeta tescili. Dacia’nın yeni fiyat-fayda hedefi ise 2021’de Avrupa’nın en uygun fiyatlı, 4 kişilik elektrikli otomobilini satışa sunmak. Bu aynı zamanda marka tarihine de yeni bir sayfa anlamına geliyor.

Elektrikli Dacia Spring, 2021’de yollara çıktığında Avrupa’nın en uygun fiyatlı 4 kişilik elektrikli otomobili olacak.

Temel hedefler

Dacia Spring’in amacı belli. Dacia’nın basitlik, güvenilirlik ve ulaşılabilirlik gibi temel değerlerini A segmentine taşıyarak, Avrupa’nın en uygun fiyatlı 4 kişilik otomobili olmak. Crossover – SUV görünümlü bir otomobil olan Spring’in menzilinin WLTP ölçüm metoduna göre 200 km’nin üzerinde olacağı açıklandı. Otomobilin kapsamlı teknik verileriyse açıklanmadı. Ancak Spring’in ikizi olan ve Renault’un Çin pazarında 2019’da satışa sunduğu A segmenti City K-ZE elektrikli otomobili bize fikir verecektir.

Dacia Spring, hızlı şarş ile 50 dakikada yüzde 80 batarya doluluğuna ulaşabiliyor.

Renault City K-ZE ile kardeş

Çin’in Hubei kentinde Dongfeng ortaklığı ile üretilen Renault City K-ZE, 33 kW güç ve 120 Nm tork üreten bir elektrik motoruna sahip. 26.8 kWh’lık lityum iyon batarya, hızlı şarj bağlantısı ile yüzde 80’lik batarya doluluğuna 50 dakikada ulaşabiliyor. Yavaş şarjda ise yüzde 100’lük batarya doluluğuna ulaşma süresi 4 saat. Uzunluğu 3735 mm, genişliği 1579 mm, yüksekliği 1484 mm olan K-ZE’nin 300 lt’lik bagaj hacmi, A segmenti bir otomobil için başarılı.

Renault City K-ZE, Dacia Spring’in Çin’deki platform ikizi.
Renault City K-ZE’nin iç mekanı bize Dacia Spring’in iç mekanı hakkında fikir veriyor.

Şimdi gelelim fiyat konusuna. Dacia Spring’in fiyatı bu satırlar yazıldığında belli değildi. Ancak Avrupa’nın en uygun fiyatlı elektrikli otomobili iddiasında olduğu için şu anda Avrupa’da satılan en uygun fiyatlı 4 kişilik elektrikli otomobilden biri. Renault Zoe 21.900 Euro’luk Almanya başlangıç fiyatına sahip. Bunun altına bir de henüz satışına başlanmamış Twingo ZE eklenecek. Renault K-ZE’nin Çin fiyatının yaklaşık 8100 Euro’ya tekabül ettiğini düşünürsek, Dacia Spring seri üretim versiyonunun Twingo ZE’nin fiyatından daha hesaplı olacağını tahmin etmek güç değil.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler