Cuma, Şubat 23, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerDünyanın en hızlı otomobili SSC Tuatara

Dünyanın en hızlı otomobili SSC Tuatara

spot_imgspot_imgspot_img

Dünyanın en hızlı otomobili SSC Tuatara. SSC North America (Shelby SuperCars), hiper otomobil SSC Tuatara’nın dünyanın en hızlı seri üretim otomobili unvanını aldığını duyurdu.

Deneme 10 Ekim 2020 tarihinde, ABD’nin Nevada eyaletinde, Las Vegas yakınlarındaki Pahrump’ta, State Route 160 yolu üzerinde gerçekleştirildi.

 Yarışçı Olivier Webb pilotajındaki SSC Tuatara, iki yönde yapılan hız denemelerin ortalamasında elde ettiği 508.73 km/h’lik hız ile dünyanın en hızlı yol otomobili oldu. Rekor denemesinde ters yönde elde edilmiş (A noktası-B noktası ve B noktası-A noktası) 484.83 km/h’lik ve 532.93 km/h’lik hızların ortalaması alındı. Ölçümler GPS teknolojili DeWetron cihazı ile yapıldı.

Bu rekor, tamamen standart ve müşterilerin de satın alabileceği bir SSC Tuatara ile, standart lastikler ve istasyonlarda satılan E85 yakıt kullanılarak yapıldı.

E85 yakıt ile 1750 HP, 91 oktan benzin ile 1350 HP güç üreten çift turbolu, 5.9 litrelik V8 silindirli motor maksimum 8800 d/d çevirebiliyor. 7 ileri oranlı otomatikleştirilmiş manuel (AMT) şanzımanın vites değişim süresinin 100 ms’nin altında olduğu açıklanıyor.

Konuyla ilgili olarak konuşan SSC CEO’su Jerod Shelby ilk otomobilleri olan Ultimate Aero ile kırdıkları rekorun üzerinden 10 yıl kadar bir zaman geçtiğini, teorideki rakamları geçek hayatta görmenin çok etkileyici olduğunu ifade etti. Otomobilin sürücüsü Olivier Webb ise 500-532 km/h arasındaki hızı 5 saniyede geçtiğini ve otomobilin henüz limitlerine ulaşmadığını, ancak yan rüzgârlar nedeniyle limitlere çıkmadığını söyledi.

SSC Tuatara internet sayfasına ulaşmak için BURAYA TIKLAYIN !

Otomobil.com.tr sitesindeki REKORLAR kategorisine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler