Cumartesi, Kasım 27, 2021
Ana SayfaHaber EkstraDelphi Technologies’ten komple çözüm

Delphi Technologies’ten komple çözüm

Delphi Technologies’ten komple çözüm. Günümüzde, elektrikli otomobillerin yükselişte olduğu bir gerçek… Ancak diğer bir gerçek de bu teknolojiye sahip otomobillerin halen geleneksel, içten yanmalı motora sahip muadillerinden daha pahalı olması. Elektronik teknolojileri fiyatları, zaman içinde azalsa da, yeni teknolojiye ulaşmanın ilk maliyeti halen yüksek…

1977 yılında ortalama bir otomobil 110 Dolar değerinde elektronik donanımlar içerirken, günümüzde bu miktar 2.000 Dolar seviyesine yaklaşmış durumda. Bu donanımlar arasında olan ve batarya grubundan gelen doğru akımı (DC) alternatif akıma (AC) dönüştürerek aracı harekete geçiren karmaşık yapıdaki invertörlerde ise sayıları binleri bulan elektrik bileşenine sahip elektrikli devre kartları yer alıyor. Yüksek maliyetli bir donanım olarak öne çıkan bu dönüştürücülerin, motora yakın konumlandırılması yüksek sıcaklık, nem, tuz, titreşim ve her türlü sıvı gibi zorlu ortamlara dayanıklı olmasını gerektiriyor.

Delphi Technologies,  tüm bu maliyetli ve komplike yapıdaki elektronik donanımlara karşı daha az kablo, daha küçük bir üniteyle çözüm ürettiğini açıkladı. Açıklamaya göre normalde bir elektrikli araçta ayrı ayrı yapılanan elektromotor, li-ion batarya ve güç dağılımını yöneten kontrol sistemleri, Delphi tarafından  “hepsi bir arada” ünitesi olara sunuluyor. Bu da araç üreticilerine hem tasarımda ergonomi hem de maliyet avantajı sağlıyor. Birden fazla güç elektroniği fonksiyonunun “tek bir ünitede” bir araya gelmesiyle de otomobil üreticileri, elektrikli araçlarda 1.000 dolara kadar tasarruf edebiliyor. Tercihen motor bölmesine entegre edilen elektronik donanımlar sayesinde üreticiler, mevcut araç tasarımlarını koruyarak ek ağırlık ve maliyet yükü olmadan elektrikliye geçiş sürecini tamamlayabiliyor. Bunun da gelecekte elektrikli otomobillerin ulaşılabilirliğini arttıracağı ifade ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler