Çarşamba, Temmuz 24, 2024
Ana SayfaFuarCupra markası tanıtıldı

Cupra markası tanıtıldı

Cupra markası Cenevre Otomobil Fuarı 2018 öncesinde tanıtıldı. Volkswagen Grubu markalarından İspanyol SEAT tarafından Barselona’da gerçekleştirilen tanıtım, otomobil tutkunlarının merakla beklediği Cupra markası hakkında detaylı bilgileri ortaya çıkardı. Cupra’nın; benzersiz, sofistike ve yüksek performanslı formül aracılığıyla tutku ve cesaretin otomobil dünyasındaki ifadesi olacağı belirtiliyor. Yeni markanın piyasaya süreceği ilk otomobil olan Cupra Ateca’nın 2018 yılının son çeyreğinde yollarda olması bekleniyor. Cupra, bağımsız bir şekilde büyürken SEAT markasıyla eş zamanlı olarak yeni otomobil modelleri geliştirecek. Cupra, SEAT’ın diğer iştirakleri gibi, kendi bünyesinde kurulan yeni bir üyesi olacak. Şimdiye dek SEAT Sport’un sorumluluğunda faaliyet gösteren motorsporları ve yarış birimleri de tümüyle yeni kurulan Cupra markası bünyesinde toplanacak. SEAT, bu yeni markayla Cupra modellerinin satışlarını önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde ikiye katlamayı ve dağıtım, ortaklıklar, yarış ve ürünler olmak üzere dört ana unsur üzerinde odaklanmayı hedefliyor.

Cupra markası

Cupra Ateca

Yeni bir devrin başlangıcını müjdeleyen otomobil ise Cupra Ateca oldu. Cupra Ateca’nın 2.0 TSI motoru 300 HP güç üretiyor. Yapılan iyileştirmelerle daha güçlü bir ses kazanan motorda, ayrıca yeni tasarlanan ve daha hızlı, yumuşak ve hassas vites geçişleri sağlayan 7 ileri DSG otomatik şanzıman bulunuyor. Cupra Ateca’nın bir diğer özelliği ise 4Drive (Dört tekerlekten çekiş sistemi). Yol koşulları, otomobilin hızı, tüm tekerleklerin dönüş hızı, direksiyon konumu, sürüş tarzı ve modu gibi veriyi gerçek zamanlı olarak analiz eden sistem, gerektiği anda tekerleklere ayrı ayrı ve kademeli bir şekilde güç veriyor. Yeni otomobil “Normal”, “Spor”, “Bireysel”, “Kar”, “Arazi” ve elbette “Cupra” sürüş modunda çalışmak üzere geliştirildi. Sürüş Profilinde Cupra modu seçildiğinde, motor daha ince bir sesle anında tepki veriyor ve adaptif süspansiyon (Dinamik Şasi Kontrolü) otomobile daha sportif bir sürüş karakteri kazandırıyor. Cupra için özel olarak geliştirilen spor koltuklar ise, 2019 ortalarında piyasaya sürülecek. Cupra Ateca’nın maksimum hızı 245 km/s, 0-100 km/s hızlanma süresi ise 5.4 saniye.

Cupra markası

Cupra TCR

Cupra markası için geliştirilen ilk yarış otomobili olan Cupra TCR, 2018 sezonunda TCR serisinde mücadele edecek. Cupra TCR’nin ön ve arka kısmındaki Cupra logosu, markanın karakteristik bakır renginde yer alırken bu otomobil; tampon, direksiyon, kaput ve spor koltukları bakımından diğer Cupra modellerinden farklı bir tasarıma sahip.

Cupra markası

SEAT Leon Cupra R ST

Markanın lansmanıyla birlikte görücüye çıkarılan bir diğer Cupra modeli, Cupra R ailesinin en yeni üyesi olan SEAT Leon Cupra R ST. Bu otomobilin çarpıcı görünümüne uygun olarak, iç ve dış mekanda bakır rengi ayrıntılar dikkat çekiyor. 300 HP güç üreten 2.0 TSI motor, 4Drive ve DSG otomatik şanzımanla donatılan SEAT Leon Cupra R ST’de ayrıca karbon fiberden üretilmiş aerodinamik parçalar, etkileyici bir egzoz sesi, bakır alaşımlı jantlar ve performans frenleri bulunuyor.

Gelecekteki projeler

Markanın gelecek projeleri arasında yer alması planlanan Cupra Ibiza ve Cupra Arona, güçlü konsept tasarımlarıyla yeni markanın tasarım ve teknoloji yönünden sahip olduğu potansiyelinin de altını çiziyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler