Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaEkonomiBrisa'dan Türkiye'de ikinci fabrika müjdesi

Brisa’dan Türkiye’de ikinci fabrika müjdesi

Türkiye lastik sektörünün lider kuruluşu Brisa, ikinci fabrika için yatırım fırsatlarını araştırdıklarını açıkladı. Brisa, Sabancı Holding ile dünyanın en büyük lastik üreticisi Japon Bridgestone Corporation’ın istikrarlı ve ahenkli ortaklığı sonucu, 2013 yılında 25’inci yaşını kutlayan Brisa, “Gelecek için en iyi yolculuğu tasarlamak” olarak belirlediği şirket vizyonu kapsamında hem tüketici hem de ticari segmentteki müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap veren en kaliteli ürünleri ve hizmetleri sunarak, müşteri memnuniyetine ve pazarda farklılaşmaya yatırım yapıyor.
Bridgestone, Lassa, Bandag, tarım grubunda Firestone, OtoPratik, Lastiğim ve lastik.com.tr markalarıyla Türkiye lastik endüstrisinin lider kuruluşu olan Brisa, 20’nci yılını kutladığı 2008 yılından bu yana, yıllık net karını üç katına, toplam yıllık satış gelirini iki katına çıkardı. Brisa, üretimini yüzde 6 ve istihdamını ise yüzde 20 seviyesinde arttırdı. Şirket, 25’inci yılına girerken kuruluşundan bu yana yaklaşık 800 milyon Amerikan Doları (USD) tutarında yatırımı da tamamladı.
Şirketin bu başarılarına referansla, en büyük hissedarları olan Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation, Türkiye ekonomisinin ve lastik pazarının gelişim potansiyeline paralel olarak, ileride doğacak lastik talebini karşılamak amacıyla, Türkiye sınırları içinde yer alacak ikinci fabrika için yatırım fırsatlarını araştırıyor. Fabrikanın ne kadarlık bir yatırımla, ne zaman ve nereye kurulacağı, yıllık üretim kapasitesinin ne olacağı ve kaç kişiye istihdam sağlayacağı ise henüz açıklanmadı.


Bilindiği gibi, Brisa Türkiye’de Kocaeli Üretim Tesisleri’nde üretim yapıyor. 380.000 metrekareye ulaşan kapalı alanıyla, dünyanın tek çatı altındaki en büyük lastik fabrikalarından biri olan bu tesis, aynı zamanda, Bridgestone’un dünya üzerindeki en önemli üretim üslerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Brisa, bugün Avrupa’nın yedinci büyük lastik üreticisi konumunda.
Not: Haberin fotoğrafında Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman yer almaktadır.

ÖNEMLİ GÜNCELLEME: Brisa’nın Türkiye’de yapacağı yatırımın ayrıntıları belli oldu. Yeni haberimize ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler