Cumartesi, Kasım 27, 2021
Ana SayfaHaberlerBorusan Otomotiv Motorsport 2014’te de iddialı

Borusan Otomotiv Motorsport 2014’te de iddialı

Türkiye’nin yurtdışında tanıtımına katkı sağlamak ve yurtiçinde motorsporları gelişimini sağlamak amacıyla Borusan Otomotiv tarafından kurulan Borusan Otomotiv Motorsport (BOM), 2014 sezonunda yine yoğun bir yarış programı takip edecek. Bugüne kadar Türkiye dışında; Brezilya, Meksika, İspanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Portekiz, İngiltere, Almanya, İtalya, Japonya, Macau, Avusturya, Yunanistan, Slovakya, Birleşik Arap Emirlikleri, Macaristan olmak üzere 16 farklı ülkede, üç kıtada, 23 farklı pistte (Karting ve Formula BMW yarışları hariç) 128 farklı yarışta start alan ve aynı zamanda Dünya Şampiyonasını takip eden tek Türk takımı olan BOM, bu yıl tecrübelerine yenilerini eklemeye hazırlanıyor. Son altı sezondur WTCC, ETCC ve Endurans serilerinde yarışan takım 2014 sezonuna yine ETCC ve Endurans serilerine devam edecek.

ETCC’de iki araç, iki pilot

BOM bu sezon uluslararası arenada altı sezondur takip ettiği ETCC’ye eli kuvvetli başlıyor. 2010 yılında Avrupa genel klasman 4’üncülüğü, 2012 yılında genel klasman 5’inciliği ve geçtiğimiz sezonda Salzburing’de podyum gören Aytaç Biter, takımın yeni sezonda araç parkına dahil ettiği BMW 320 TC’nin direksiyonunda olacak. Tecrübeli pilot kendi klasmanında 330 HP güç üreten 1.6 lt turbo motora sahip BMW 320 TC ile her yarışta mutlak podyum hedefliyor. Takımın diğer sürprizi ise BMW 320si ile ETCC’yi takip edecek 17 yaşındaki Kaan Önder olacak.

Uluslararası arenada 17 yaşında bir Türk

Borusan Otomotiv Motorsport’un pilotu olarak 2010 yılından bu yana Borusan Otomotiv ve Castrol ile desteklenen Kaan Önder, bu sezon ETCC’de BMW 320si ile start alacak. Önder’in, motorsporlarına başladığı 9 yaşından bu yana ulusal ve uluslararası arenada 400’e yakın startı bulunuyor. Geçtiğimiz sene Formula 1’in anaokulu diye tabir edilen  Formula BMW Talent Cup’ta  yarışan ve kazandığı iki birincilik ve bir 2’incilikle hatırı sayılır bir başarıya imza atan Kaan, bu yıl FIA ETCC serisinde boy gösterecek. Henüz ehliyeti bile olamamasına karşın  bu güne kadar kazandığı başarılarla adından sıkça bahsedilen Kaan Önder, hem kendisi hem de Türk motorsporları adına çok önemli bir deneyim yaşayacak.

Hedef, Türkiye’de şampiyonluk serisine devam etmek

Türkiye Pist Şampiyonası’nda geçtiğimiz sezon Takımlar Şampiyonluğu, Süper Grup Şampiyonluğu ile toplam dört kupanın sahibi olan Borusan Otomotiv Motorsport, 2014 sezonunda ise iki aracıyla boy gösterecek. Bugüne kadar üç kez Takımlar Şampiyonu ve üst üste yedi kez Süper Grup Şampiyonu olan takım bu yıl Levent Kocabıyık ve İbrahim Okyay ile piste çıkacak. Şampiyonluk serisini devam ettirmeye kararlı olan takımın en büyük kozlarından biri Türkiye Şampiyonası’nda her yarışta start alan Levent Kocabıyık olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler