Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerBorusan Oto Ataşehir lansmanlarla açıldı

Borusan Oto Ataşehir lansmanlarla açıldı

Kuruluşunun 30’uncu yılını kutlayan Borusan Otomotiv, BMW i3 ve BMW i8 modellerini Borusan Oto Ataşehir’in açılışında düzenlenen tanıtım etkinliğiyle Türkiye’de satışa sundu. BMW AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ian Robertson’ın da özel olarak katıldığı BMW i3 ve BMW i8 Türkiye tanıtım etkinliğinin ev sahipliğiniyse Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız ve Borusan Oto Genel Müdürü Uğur Sakarya yaptı. Satışa sunulan BMW i3, 46.100 Euro’dan başlayan fiyata sahip. Baz fiyatı 180.000 Euro olarak açıklanan BMW i8’in Türkiye teslimatlarına ise 2015 yılı başında başlanacak. Türkiye kotası dahilinde getirilen az sayıdaki BMW i8 modeli test aracı olarak müşterilerin beğenisine sunulacak. Borusan Oto Ataşehir’in açılış gecesinde yeni MINI 5 Kapı Hatchback için de kapalı oda tanıtım etkinliği düzenlendi.

Türkiye’de BMW i markalı elektrikli araç modellerinin satışlarının aynı zamanda resmi açılışını yaptıkları Borusan Oto Ataşehir’de gerçekleşeceğinin altını çizen Eşref Biryıldız, “Dekorasyonu 8 ay süren 5330 metrekarelik çok katlı Borusan Oto Ataşehir, Anadolu yakasında Borusan Otomotiv’e güç katacak. Borusan Oto Ataşehir, elektrikli BMW i markasının yanı sıra BMW ve MINI satış hizmeti verecek. Borusan Oto Ataşehir’de Borusan Otomotiv’in distribütörü bulunduğu Land Rover markası ise bulunmuyor. Son altı yılda Borusan Otomotiv’in hem satış hem de servis hizmeti veren tüm bayileri, toplam 54 milyon Euro yatırım yaptılar. Borusan Otomotiv’in de yatırımları hesaba katıldığında son 6 yılda toplam 70 milyon Euro yatırım yapıldı. Yetkili satıcılarımızla birlikte 30 yılda BMW ve MINI toplamında 158.000 adet otomobili ve 4500 adet motosikleti değerli alıcılarıyla buluşturduk. Bunun yüzde 60 gibi önemli bir oranını (96.000 adet) son 6 yılda gerçekleştirmeyi başardık” dedi.

 

BMW i3

 

BMW i yeni marka projesi kapsamında 2007’den bu yana yürütülen araştırma ve geliştirme çalışmalarının dünyanın dört bir yanındaki çevresel, ekonomik ve sosyal değişimlerden etkilenen sürdürülebilir mobilite çözümlerinin ilk somut kanıtı olarak yollara çıkmaya başlayan BMW i3, tamamen elektrikle çalışacak şekilde tasarlanan dünyanın ilk lüks otomobili olmasıyla ön plana çıkıyor. Eylül ayından itibaren 46.100 Euro’dan başlayan anahtar teslim fiyatı ve Türkiye’ye özel donanım paketiyle satışına başlanan BMW i3, uzay çağını andıran tasarım çizgileri ve karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP) üretilen yolcu hücresiyle dikkatleri üzerine topluyor. BMW markasının karakteristik stil özelliklerini taşıyan çizgilere sahip BMW i3, 170 HP güç ve 250 Nm tork üreten elektrik motoruyla 0-100 km/s hızlamasını 7.2 sn’de tamamlayabiliyor. BMW i3’ün lityum iyon bataryası gündelik sürüşte 130-160 kilometre gibi bir menzili görebilmesine olanak verirken bu menzil, Eco Pro modunda 20 kilometre kadar ve Eco Pro+ modunda yine 20 kilometre daha yükselerek 200 km’ye varan bir menzile ulaşmasını sağlıyor. BMW i3’ün Türkiye donanım paketinde ise çok fonksıyonlu direksıyon, lastık basınç göstergesı, yağmur sensörü, otomatık klima, fren fonksiyonlu hız sabitleyici, LED teknolojili gündüz farları, navigasyon, uzaktan erişim hizmetleri, türkçe ön panel, batarya sertifikası vb donanımlar yer alıyor.

 

BMW i8

 

Dünyanın lazer  aydınlatma teknolojisine sahip olarak seri üretimine başlanan ilk otomobili unvanına sahip BMW i8 ile ilgili ön siparişler Eylül ayı itibariyle alınmaya başlandı. Ülkemizde yaklaşık 180 bin Euro’luk başlangıç fiyatına sahip BMW i8’e yoğun talep ise satış tarihini 2015 yılbaşına çekti. Öncelikle Türkiye kotası dahilinde gelen az miktardaki BMW i8 modelini sadece test aracı olarak müşterilerin beğenisine sunacak olan Borusan Otomotiv, gelen siparişler sonrasında 2015 yılından itibaren ilk teslimatlara başlayacak. 1.5 litre silindir hacimli 231 HP’lik BMW TwinPower Turbo benzinli motoru ve 131 HP’lik elektrikli motora sahip olarak yollara çıkan BMW i8, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.5 saniyenin altında gerçekleştiriyor. BMW i8, aynı zamanda üç silindirli benzinli motorla güçlendirilen ilk seri üretim BMW modeli olmasıyla da ön plana çıkıyor. Silindir hacmi başına elde edilen 154 HP’lik motor gücü yüksek performanslı spor otomobil genlerini ortaya koyarken, bu değer aynı zamanda BMW Group tarafından elde edilen en yüksek değerlerden biri olmasıyla göze çarpıyor. BMW i8’in dolu bir yakıt deposu ve tam olarak şarj edilmiş bataryayla kat edebileceği maksimum mesafe Comfort modunda 500 kilometrenin üzerinde olup Eco Pro modunda bu yüzde 20 oranında artırılabilmektedir. BMW’nin yeni nesil otomobil teknolojilerinin amiral gemisi olarak tanımlanabilecek BMW i8, akıllı telefonlarda kullanılan kimyasal olarak sertleştirilmiş camın ilk olarak kullanıldığı seri üretim otomobil unvanına da şimdiden sahip oldu. Konvansiyonel camlara göre yüzde 50’ye varan ağırlık tasarrufu sağlayan 0.7 mm kalınlığındaki bu camlar, BMW i8’in akustik konforunu da arttırıyor.

 

200 şarj istasyonu hedefleniyor

 

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız BMW i3 ve BMW i8 modelleri için gerekli alt yapı çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulunurken, “Şarj istasyonlarında BMW i markasının ChargeNow hizmetini devreye alacağız. Bunun için Türkiye’de bu alanda öncü ve hızlı adımları attığına inandığımız Eşarj ile birlikte çalışacağız. Eşarj bir şarj operatörü olarak, Türkiye’deki şarj altyapısını kuruyor. Eşarj’ın halihazırda İstanbul’da kurulu 18 farklı noktada 36 şarj istasyonu bulunuyor. 2014 sonunda İstanbul’da 25 lokasyonda 50 şarj istasyonu büyüklüğüne ulaşmak istiyorlar. Bu da İstanbul şehir içinde yaklaşık 10-15 km’de bir bir tane şarj istasyonu bulunması anlamına geliyor. Bir çoğu da oldukça güvenli alanlar olan alışveriş merkezlerinin otoparklarında özel olarak ayrılmış park alanlarında kurulu. Elbette elektrikli otomobil pazarının da gelişmesiyle birlikte bu sayılar çok daha hızla artıyor olacak. Bunun yanında Borusan Otomotiv olarak biz de bu konuda girişimde bulunuyoruz. İstanbul’da farklı noktalara dağılmış beş noktadaki yetkili satıcılarımızın tesislerine ve bir tane de Ankara’ta hızlı şarj istasyonu kuracağız. Bu şarj istasyonlarıyla otomobilinize 15 dakikada yaklaşık 100 km’lik şarj sağlayan bir altyapı sunacağız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler