Çarşamba, Şubat 21, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerBOM Akademi Kar ve Buz Sürüşü 2022

BOM Akademi Kar ve Buz Sürüşü 2022

spot_imgspot_imgspot_img

BOM Akademi Kar ve Buz Sürüşü 2022. Borusan Otomotiv Motorsport (BOM) Akademi tarafından düzenlenen Kar ve Buz Sürüşü Etkinliği 2022, 1-5 Şubat tarihleri arasında medya mensuplarının katılımıyla Ardahan – Çıldır’da yapıldı.

#KarveBuz2022

Karlı ve buzlu zeminler, kuşkusuz ki çoğu sürücünün karşılaşmak istemediği yol şartlarıdır. Bu endişelerin 2 ana nedeni olarak buzlu ve karlı zeminlerde tutunmanın düşük olmasını ve sürücülerin bu durumlarla tam olarak nasıl başa çıkacaklarını bilememelerini gösterebiliriz. Öncelikle akıldan çıkarmamamız gereken nokta otomobillerin fizik kuralları çerçevesinde hareket ettikleri ve fizik kurallarını yenmenin mümkün olmadığını akıldan çıkarmamak. Bununla beraber dikkatli bir sürüş tarzı benimsemek ve direksiyon ve pedal müdahalelerini doğru yapmak da bu tip zeminlerde olmazsa olmazlardan.

BOM Akademi’nin bu eğitiminde de bunlar vurgulanıyor ve sürücünün o an yaptığı hatalar profesyonel eğitmenler tarafından uyarılarak, doğrusu gösteriliyor. Kar üzerinde araçta kış lastiği takılı olması aracın sürüş özelliklerini iyileştirse de limitler kuru zemin üzerindeki kadar yüksek olamaz ve fazla hız neticesinde kafadan kaymaya bağlı olarak virajı dönememe sorunları olabilir. Burada en önemli nokta “sabır”… Ayrıca viraj dönüş hızının fizik kurallarına bağlı olduğunun unutulmaması.

Etkinliğin, kar sürüşü ve buz sürüşü olmak üzere 2 ayağı vardı. Etkinliğin buz sürüşü kısmında donmuş ve yüzeyinde 50 cm buz tabakası oluşmuş Çıldır Gölü üzerinde oluşturulmuş parkurlarda BMW otomobillerle tur zamanı (420i Coupe) , drift (BMW M8 Competition) ve DTC-DSC sistemlerinin (BMW 320i) buzlu zeminde sürüş dinamikleri tecrübe edildi.

İkinci ayakta ise Land Rover Defender’lar ile yer yer taşlı ve kayalık zemine sahip Kısır Dağı’nın 2400 metre rakımlı noktasına çıkılarak ve buradan aşağıya inilerek, Defender’ın arazi yetenekleri test edildi.

BOM Akademi internet sayfasına ulaşmak için BURAYA tıklayın!

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Kategoriler