Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img
Ana SayfaHaberlerBMW M Sürüş Günleri 2023

BMW M Sürüş Günleri 2023

BMW M Sürüş Günleri 2023. BMW’nin yüksek performans markası BMW M, en güncel ve özel modellerini 7-12 Kasım tarihleri arasında Intercity İstanbul Park Yarış Pisti’nde “M Tutkulu Sürüş Günleri” adı altında markanın tutkunları ile buluşturdu. Katılımcıların drift parkuru, zaman parkuru ve pist parkuru olmak üzere üç farklı parkurda üstün BMW M modellerini kullanma fırsatı bulduğu etkinlikte, BMW M Departmanı tarafından geliştirilen ilk seri üretim hibrit güç ünitesine sahip yeni BMW XM de sergilendi.

Borusan Otomotiv – BMW Türkiye tarafından düzenlenen etkinlikte katılımcılar, BOM eğitmenlerinin özel olarak hazırladığı drift, zaman ve pist parkurlarında tamamen elektrikli yeni BMW i5 M60, yeni BMW M3 Touring, yeni BMW M2 Coupé ve yeni BMW Z4 M40i modellerini tecrübe etme fırsatı buldu.

BMW i5 M60

BMW 5 Serisi’nin tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyan tamamen elektrikli BMW i5, M60 xDrive modeli etkinliğin slalom parkurunda kullanıldı. Otomobil üstün tutunma ve özellikle Sport modda çok hızlı tepki veren gaz pedalı ile dikkat çekti.

BMW i5 M60 xDrive, iki elektrik motoru sayesinde 601 HP güç ve 795 Nm tork üretiyor. M Sport Boost teknolojisi sayesinde otomobilin motor torku anlık olarak 820 Nm’ye kadar çıkabiliyor. Böylelikle Yeni BMW i5 M60i xDrive 0’dan 100 km/s hızlanmasını 3.8 saniyede tamamlıyor.

Tam dolu pil kapasitesiyle WLTP normuna göre 516 km menzil sunan BMW i5 M60 xDrive, yüzde 10’dan yüzde 80 batarya doluluğuna yarım saatin altındaki şarj süresinde ulaşıyor.

BMW i5 M60

BMW M3 Competition Touring

M xDrive özellikle ilk BMW M3 Competition Touring unvanına sahip otomobil, yüksek performansı, station gövde tipinin kullanışlılığı ile bir araya getiriyor.

Yüksek performanslı M TwinPower Turbo sıralı 6 silindirli motor, 510 HP güç ve 650 Nm tork üretiyor. 0’dan 100 km/s hızlanmasını 3.6 saniyede tamamlayan otomobil, Drivelogic teknolojisine sahip 8 ileri M Steptronic şanzıman üzerinden motor gücünü dört tekerleğe kesintisiz biçimde ulaştırarak etkili hızlanma değerleri sağlıyor.

BMW M3 Competition Touring

BMW M2 Coupé

Kompakt ölçüleri ve klasik BMW gövde oranlarına sahip BMW M2 Coupé, markanın efsaneleşmiş 2002 modelinin mirasçısı sayılabilir. M Karbon Tavan sayesinde daha düşük gövde ağırlığı sağlanırken, otomobilin sürüş dinamizmine de düşük gövde burulması özelinde katkı sağlıyor. Kaslı arka çamurluklar ve M’e özgü çamurluk davlumbazları BMW M2 Coupé’nin geniş ve güçlü duruşunu desteklerken, dışarıya da otomobilin atletik yapısını yansıtmasını sağlıyor.

BMW M2 Coupé’nin kaputunun altında; M TwinPower Turbo, sıralı 6 silindirli güç ünitesi yer alıyor. 460 HP güç ve 550 Nm tork üreten bu motor otomobile 4.1 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresi sağlıyor. Aktif M Diferansiyel özellikli Adaptif M süspansiyona sahip M2 Coupe, manuel ya da M Steptronic şanzıman seçenekleriyle alınabiliyor.

BMW M2 Coupé

BMW Z4 M40i

Efsanevi BMW 507’nin mirasçısı sayılan, iki kişilik bir roadster olan Z4 M40i, ıslak zeminde drift parkurunda kullanıldı.6 silindirli 3 litrelik turbo beslemeli motora sahip, Z4 ailesinin en güçlü modeli Yeni BMW Z4 M40i, 340 beygir güç ve 500 Nm tork değerleriyle öne çıkıyor. Çift VANOS, Valvetronic, Yüksek Basınçlı Enjeksiyon Sistemi ve TwinScroll turbo teknolojisine sahip bu ünite 8 ileri M Steptronic spor şanzımanla kombine ediliyor. BMW Z4 M40i 0’dan 100 km/s hıza 4.5 saniyede ulaşırken, M imzalı sportif diferansiyeliyle daha stabil bir sürüş ve maksimum tutunma kabiliyeti sunuyor. Yumuşak gaz pedalı arka tekerleklere aktarılan gücü hassas şekilde ayarlamayı sağlarken, direksiyon sistemi de sağladığı direkt yönlendirme özellikleri sayesinde ıslak zeminli drift parkurunda otomobili kontrol etmeyi kolaylaştırdı.

BMW Z4 M40i

Otomobil.com.tr sitesinde daha önce yayınlanan “BMW M Sürüş Günleri 2022” haberi için BURAYA, BMW Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

 

 

 

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler