Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaGenelBMW ile Toyota işbirliği yapacak

BMW ile Toyota işbirliği yapacak

Alman BMW ve Japon Toyota’dan dev bir işbirliği anlaşması haberi geldi. Gerçi kulislerde uzun zamandır bilinen ama resmi imzalar atılmadan yüzde 100 olur gözüyle bakılmayan bu anlaşma (şimdilik “niyet mektubu” mahiyetinde), BMW’nin Toyota’ya 1.6 litre ve 2.0 litre dizel motor teknolojisini vermesini, bunun karşılığında da Toyota’nın BMW’ye hibrid teknolojisini aktarmasını kapsıyor. Anlaşma kapsamında iki otomotiv devi, lityum iyon pil teknolojisinde de ortak hareket edecek.

 

Bu işbirliğinin Toyota cephesindeki ilk meyvelerini 2014 yılından itibaren görmeye başlayacağız. Bu tarihte ilk 1.6 ve 2.0 litre dizel motorlu Toyota modelleri yollara çıkacak. Bu modeller Toyota’nın Avrupa’da satışa sunacağı otomobiller olacak. Bunun karşılığında BMW için, Toyota’nın Prius modeliyle başlattığı ve her geçen gün biraz daha geliştirdiği hibrid teknolojisinin kapıları ardına kadar açılmış olacak.

 

BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Norbert Reithofer ve Toyota Başkanı Akio Toyoda arasında imzalanan bu niyet mektubunun ve devamında başlayacak olan işbirliğinin, iki otomotiv devi için yeni bir sayfa açtığı kesin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler