Pazartesi, Ocak 24, 2022
Ana SayfaHaberlerBMW Concept i4

BMW Concept i4

BMW Concept i4. BMW’nin yeni elektrikli konsept otomobili Concept i4 dijital ortamda gerçekleştirilen basın toplantısı ile tanıtıldı. 2021 yılında seri üretime geçmesi planlanan i4’in bir ön çalışması niteliğindeki Concept i4, Gran Coupe olarak tanımlanan dört kapılı bir gövde tipine sahip. BMW’nin son dönemdeki otomobillerinde görülen iri böbrek formlu radyatör ızgarasını kullanıldığı i4 Concept, BMW baş tasarımcısı Adrian van Hooydonk tarafından dinamik, temiz ve şık tasarımlı bir otomobil olarak tanımlanıyor.  Bu otomobilin diğer bir özelliğiyse BMW’nin yeni ambleminin kullanıldığı ilk otomobil olması.

Tamamen elektrikli i4 Concept’te BMW’nin beşinci nesil eDrive teknolojisine yer verilmiş. Toplamda 530 HP güç üreten elektrik motoruna sahip BMW i4 Concept’in; 0-100 km/h hızlanmasını 4 saniyede tamamlayıp, maksimum 200 km/h hıza eriştiği açıklanıyor. Elektrikli otomobillerde özellikle önemli olan menzil ise WLTP ölçüm metoduna göre 600 km’yi bulabiliyor.

BMW i4’te Core, Sport ve Efficient olmak üzere ile üç farklı deneyim modu var. Bu deneyim veya sürüş modları sürücünün ekranı ve grafikleri nasıl deneyimlediğinden, iç mekânın ambiyansına kadar farklı noktalara da etki etmekte.

Özel ses tasarımı

Elektrikli otomobiller, doğaları gereği sessiz yol alıyor. Bu durum, elektrikli otomobilleri bazı kişilerin gözünde ruhsuzlaştırmasının yanı sıra, trafikte fark edilebilirliklerini de azaltmakta. i4’ün bu noktada sadece tasarımı ile değil, aynı zamanda benzersiz sesiyle de fark yaratacağı ifade ediliyor. Dünyaca ünlü besteci Hans Zimmer tarafından BMW Sound Designer Renzo Vitale ile birlikte geliştirilen BMW IconicSounds Electric, BMW’nin elektrikli araçlarına duygu katarak, Concept i4’ü duyulabilir hale getiriyor. BMW Concept i4’ün sesi, “Core” modundaki sürüş seslerinden, “Sport” modunun daha yoğun ve belirgin seslerine kadar sürücülere pek çok farklı seçenek sunuyor.

Yeni BMW i4’ün seri üretimi, 2021’de Münih’teki Plant Munich’e yapılan yaklaşık 200 milyon Euro’luk yatırımla başlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

 

Kategoriler