Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaHaberlerAudi’den dijital iç dikiz aynası

Audi’den dijital iç dikiz aynası

Audi, yeni bir teknolojiyle sürüşü daha da güvenli hâle getirmeye hazırlanıyor; berrak görüntüler ortaya koyan dijital iç dikiz aynası bu yılın sonunda Audi R8 e-tron seri üretime giriyor. Audi’nin Le Mans şampiyonu modellerinde olduğu gibi arka camın bulunmadığı R8 e-tron da geleneksel iç dikiz aynası bulunmuyor. Bu aynanın halefi ise, yüksek teknoloji ürünü, bir kamera / monitör sisteminden oluşan dijital iç dikiz aynası oluyor. Kontrol ünitesi sürekli biçimde yüksek kontrast ve berrak bir görüntü meydana getiren dijital ayna, karanlık saatlerde akıllı kontrol sistemi sayesinde, başka araçların farlarından gözün kamaşmasını önlüyor. Sürücü, Göstergenin sürücü seçimine bağlı olarak karartılıp, devre dışı bırakılabildiği yeni teknolojide, gelecekte monitöre ek bilgileri ilave etme konusunda da çalışılıyor.

Küçük, ultra hafif kamera, düşük sıcaklıklarda ısıtılan, aerodinamik açıdan optimize edilmiş bir yuvaya yerleştirilmiş. Sadece birkaç milimetre çapında bir lensin kullanıldığı ayna, geleneksel iç dikiz aynasına göre çok daha geniş bir görüş alanını kapsıyor. Geleneksel iç dikiz aynasının yerine monte edilen çaprazlama 7.7 inç ekranlı renkli monitör, kameradan alınan dijital görüntüyü aktarıyor. Audi’nin geliştirdiği dijital aynada yer alan Amoled ekran ilk kez bir otomobilde kullanılıyor. Ekranda kullanılan organik malzemeler, düşük voltajda kendiliğinden aydınlatma özelliğine sahip ve bu sayede arka aydınlatma gerektirmiyor. Geleneksel LCD monitörlere göre enerji bakımından da daha verimli, daha ince ve daha hafif bu ekranlar, ortam sıcaklığı ne olursa olsun birkaç mili saniyede açılıp kapanabiliyor.

1 Yorum

  1. Bence normal aynanın yerini tutmaz sonuçta sadece aracın arkasını göreceksin kendi arkanı değil aracın içini de göremeyeceksin arka koltukta kim var göremeyeceksin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

spot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_imgspot_img

Kategoriler