Cumartesi, Ağustos 13, 2022
Ana SayfaEkonomiAli Haydar Bozkurt’tan ÖTV değerlendirmesi

Ali Haydar Bozkurt’tan ÖTV değerlendirmesi

Ali Haydar Bozkurt’tan ÖTV değerlendirmesi. 30 Ağustos 2020 itibarı ile yürürlüğe giren ÖTV matrah ve oranlarının yeniden tespit edilmesi ile ilgili olarak Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt şu açıklamalarda bulundu.

“2018 yılından beri güncellenmeyen ÖTV matrahlarının nihayet güncellenmiş olmasını olumlu olarak değerlendiriyorum. Bununla birlikte, yapılan matrah ve oran güncellemeleri üst ve lüks segmentlerde fiyat artışlarına yol açarken, orta ve alt segmentlerin çok fazla etkilenmediğini görüyoruz. Buradan anladığımız kadarıyla, özellikle yerli üretilen araçların desteklenmesi, ithal ve lüks araçların satışlarının azaltılmasının hedeflendiği görülmektedir.

En başından beri söylediğimiz gibi, mevcut vergi sisteminin artık değiştirilmesi gerekmektedir. Sürekli olarak birçok tartışmaya sebebiyet veren, sadece motor hacmine ve matrah baremlerine göre kurgulanmış bu sistemin, sıklıkla güncellenmesi ihtiyacı doğmaktadır. Ayrıca, gelişen otomobil teknolojilerini desteklemekte eksik kalan bir sistemdir. Sadece motor hacmi ve matrah fiyatına göre bir otomobilden az veya çok vergi alınması, demode bir uygulama olarak kalmıştır. Gelişen teknolojileri takip eden, yeni bir vergi sistemiyle, devletin vergi kaybına yol açmadan, ancak vatandaşın da motor hacminden bağımsız olarak daha yeni teknolojilerle donatılmış olan araçlara ulaşabilmesini destekleyecek bir vergi sisteminin vakit kaybetmeden oluşturulması gerekmektedir.”

Otomobil.com.tr sitesinde yayınlanan bir önceki Ali Haydar Bozkurt açıklaması için BURAYA, Toyota Türkiye internet sitesine ulaşmak için BURAYA tıklayın!

2020 ÖTV düzenlemesi ile ilgili haber linkleri:

ÖTV’de yeni düzenleme

ODD’den ÖTV güncellemesi ile ilgili açıklama

OYDER’den ÖTV açıklaması

Önceki İçerikOYDER’den ÖTV açıklaması
Sonraki İçerik2021 Peugeot 3008

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

 

Kategoriler